Çingoski: Po të mos ishte “Lista e zezë” e SHBA-së, lëndët ndaj Merkos do të ishin në sirtarë

Picture of INA
INA

27/04/2024

Po të mos ishin Shtetet e Bashkuara, kallëzimet penale kundër kryetarit aktual të Strugës, Ramiz Merko, do të ishin ende në sirtar dhe nuk do të kishte aktakuzë, vlerëson avokati Vllado Çingoski. Banka e të akuzuarve në Gjykatën Themelore të Strugës, në të cilën Merko duhej të ulej të premten, mbeti bosh. Ai nuk u paraqit në fillimin e procesit gjyqësor, në të cilin është akuzuar për blerjen e automobilit luksoz Audi A6 në vlerë prej 67.000 euro dhe tre automobila të tjerë për nevoja të komunës, për të cilat janë shpenzuar 114.000 euro nga buxheti e komunës.

“Përsëri, kallëzimet penale do të ishin në sirtar në Prokurori dhe nuk do të ishin proceduar. Por, ja që e futën në listë të zezë dhe tani që të tregojmë se mund të jemi shtet i së drejtës, po i procedojmë ato kallëzime penale. Pse tani para zgjedhjeve, kjo është tashmë politikë? Nuk mund të paragjykojmë se cili do të jetë vendimi, nëse do të dënohet apo jo. Nuk duhet të habitemi nëse lirohet ose kalon me ndonjë dënim simbolik, me kusht”, tha Vllado Çingoski – avokat.

“Nuk pres që Prokuroria dhe gjyqësori të bëhen të pavarur nga presionet politike edhe pas zgjedhjeve. Fati i Merkos varet nga rrethanat politike pas zgjedhjeve”, theksoi Dimitar Nikollovski – Eurothink.
Ndërkohë Çingoski shprehet se vetë BDI-ja duhet të kishte kërkuar menjëherë dorëheqjen e Merkos.

“Nëse nga BDI kanë menduar të distancohen nga ai në mënyrë që të moj jenë në korrelacion me partnerin tonë strategjik, duhej të kërkojë dorëheqjen e saj”, shtoi Vllado Çingoski – avokat.

Nga Prokuroria publike nuk tregojnë se sa raste për Merkon janë nën hetim dhe procedurë parahetimore.

“Për të mbrojtur fshehtësinë e procedurave, Prokuroria Publike nuk është në gjendje të zbardhë informacione rreth kallëzimeve të parashtruara për persona konkret të cilat janë ende duke u kontrolluar për pretendime në procedurën parahetimore”, thanë nga Prokuroria Publike.

Një pjesë e lëndëve të parashtruara kundër Merkos që nga viti 2006, ndërkohë janë vjetruar./Alsat.mk

TË FUNDIT
30 minuta
Agjencia e postave do ta prezantojë gjendjen e tregut postar në RMV
35 minuta
Mexhiti: Nga 18 deputetë të Frontit, 3-4 deputetë me një këmbë janë pjesë e shumicës së re
36 minuta
Paradite mot me diell, pasdite shi i rrëmbyeshëm lokal dhe bubullima
1 orë
Mexhiti: Unë dhe Taravari besoj që do të jemi në ekzekutiv, liderët kësaj radhe nuk do të rrijnë në Reçicë
9 orë
Arben Taravari: Ta mbështesim fuqishëm Muharrem Salihun për eurodeputet

ME TE LEXUARA

23 orë
Fronti Evropian ka ngritur padi në Gjykatën Administrative për vendimin e KSHZ-së për rivotimin në Zhelinë
36 minuta
Paradite mot me diell, pasdite shi i rrëmbyeshëm lokal dhe bubullima
20 orë
Ndërroi jetë ish-luftëtari i UÇK-së, Vaid Sali
16 orë
VLEN: BDI të reformohet, e jo të bojkotojë
23 orë
Kacarkas i mbaron mandati, pasardhësi i saj do të bëhet i ditur në fund të kësaj jave

LEXO MË SHUMË

posta-780x439-1

Agjencia e postave do ta prezantojë gjendjen e tregut postar në RMV

Izet Mexhiti

Mexhiti: Nga 18 deputetë të Frontit, 3-4 deputetë me një këmbë janë pjesë e shumicës së re

Moti_26-780x470-1

Paradite mot me diell, pasdite shi i rrëmbyeshëm lokal dhe bubullima

opozita shqiptare vlen len taravari gashi, kasami, mexhiti

Mexhiti: Unë dhe Taravari besoj që do të jemi në ekzekutiv, liderët kësaj radhe nuk do të rrijnë në Reçicë

IMG_2555

Arben Taravari: Ta mbështesim fuqishëm Muharrem Salihun për eurodeputet

dejvid daviv gir geer

Geer: Qeveria e re ta vazhdojë rrugën europiane të vendit

IMG_2550

Visar Ademi: Për fat të keq në 20 vitet e kaluara politikanët shqiptarë më tepër kanë shikuar llogaritë e tyre bankare se sa të drejtat tona

Ministria-e-Drejtesise_1-780x470-1

Ministria e Drejtësisë: Dënojmë gjuhën denigruese të VMRO-së ndaj institucioneve shtetërore

qeveria-750x430

Qeveria e re do të shtohet me ministri të reja

INFO

NA NDIQ