“Shqiptarët t’i thërrasin mendjes”, Sela: Faktori politik t’i lërë daullet dhe të mendojë për unifikim (VIDEO)

Picture of ina-online
ina-online

09/05/2024

Ziadin Sela i “Frontit Europian” në një intervistë për “Balkan Update” në ABC News, foli për zgjedhjet dypalëshe që u mbajtën ditën e djeshme në Maqedoninë e Veriut. Koalicioni shqiptar “Fronti Evropian” i Ali Ahmetit arriti të sigurojë 19 mandate.

Sela u shpreh se faktori politik duhet t’i lërë daullet dhe të mendojë për unifikim, ndërsa tha se shqiptarët duhet t’i thërrasin mendjes.

“Fronti Evropian triumfoi! Kjo vjen si pasojë e rënies së LSDM-së që qeverisi që nga viti 2017. Ka pasur disa marrëveshje që janë dashur për t’u bërë. Këto kanë ndikuar që opozita maqedonase ta shfrytëzojë duke gjetur ‘tradhtarin’ dhe duke bërë patriotizmin.

Është koha që ne të jemi faktori që të bëjmë ndryshime dhe Maqedonia e Veriut, me Kosovën dhe Shqipërinë të shkojnë drejt BE-së. Të mos bëhemi mish për top. Shqiptarët t’i thërrasin mendjes ndaj faktori politik t’i lërë daullet dhe të mendojë për unifikim.

Të drejtat e shqiptarëve kanë zot. Shqiptarët kanë zgjedhur klasën e tyre politike që ka aktorë politik. Shqiptarët zgjodhën përfaqësuesit, ku një ndër ta jam dhe unë. Shqiptarët nuk duhet të shqetësohen në këtë drejtim.

Uroj që deklaratat e deridjeshme të jenë vetëm për përdorim elektoral, edhe pse janë të dënueshme. Partneriteti kuptohet që duhet të jetë i patjetërsueshëm. Ne jemi anëtar i NATO-s dhe partner i SHBA-ve. T’i heqim kufijtë në një union evropian ku do të komunikojmë dhe jetojmë si vëllai me vëllain dhe mitra me motrën.”, tha ai.

Pyetjes nëse VRMO do bëjë koalicion me “Vlen”, Sela u përgjigj duke thënë se “Faktori politik shqiptar të këtë maturi politik. Faktori politik shqiptar t’i lërë daullet dhe dajret e të mendojë për unifikim. Këto zgjedhje s’kanë pasur të bëjë me inate se kush do dalë i pari apo i dyti. Kjo krijon mundësi forcave të cilat mundohet ta shtrojnë krizën, s’po them luftën, por destabilizimin në rajon, vepër e Serbisë dhe Putinit. Ne nuk guxojmë të bëhemi faktor politik shqiptar për të penguar këtë procese.”

TË FUNDIT
2 orë
Taravari: Shqiptarët do të kenë kryeparlamentarin e gjashtë ministri (VIDEO)
2 orë
Salihu mbështetje nga bashkëatdhetarët në Padova
4 orë
VLEN: Ali Ahmeti e ka humbur kontrollin, i bëjmë thirrje të bëhet opozitë konstruktive
5 orë
Gashi për bisedimet me VMRO-në për qeveri: Bukur mirë, në rrugë të mbarë
6 orë
Kurti priti krerët e koalicionit VLEN, i uroi për fitoren dhe rezultatin zgjedhor

ME TE LEXUARA

9 orë
Fronti Europian mund t’i humbë dy deputetë? Ahmeti: I dimë në detaje marrëveshjet në podrumet e kuqe
7 orë
Presidentja e sapozgjedhur nisi me zgjedhjen e stafit, sa kuadro shqiptare do jenë?!
6 orë
Kurti priti krerët e koalicionit VLEN, i uroi për fitoren dhe rezultatin zgjedhor
5 orë
Gashi për bisedimet me VMRO-në për qeveri: Bukur mirë, në rrugë të mbarë
24 orë
Rivotim në Zhelinë, Gjykata vendosi, VLEN: Drejtësia fitoi
4 orë
VLEN: Ali Ahmeti e ka humbur kontrollin, i bëjmë thirrje të bëhet opozitë konstruktive
16 orë
Paradite mot me diell dhe i ngrohtë, pasdite në disa pjesë të Maqedonisë së Veriut pritet shi dhe bubullima
2 orë
Salihu mbështetje nga bashkëatdhetarët në Padova

LEXO MË SHUMË

Arben Taravari

Taravari: Shqiptarët do të kenë kryeparlamentarin e gjashtë ministri (VIDEO)

IMG_2207

Salihu mbështetje nga bashkëatdhetarët në Padova

vlen gashi kasami mexhiti taravari

VLEN: Ali Ahmeti e ka humbur kontrollin, i bëjmë thirrje të bëhet opozitë konstruktive

Screenshot-31

Gashi për bisedimet me VMRO-në për qeveri: Bukur mirë, në rrugë të mbarë

IMG_2195

Kurti priti krerët e koalicionit VLEN, i uroi për fitoren dhe rezultatin zgjedhor

Gordana Siljanovska Davkova

Presidentja e sapozgjedhur nisi me zgjedhjen e stafit, sa kuadro shqiptare do jenë?!

Screenshot_2024-05-18-15-32-20-219_com.android.chrome-edit

Fronti Europian mund t’i humbë dy deputetë? Ahmeti: I dimë në detaje marrëveshjet në podrumet e kuqe

IMG_2192

Deputetja shqiptare do ta udhëheq seancën konstituive të përbërjes së re parlamentare

Aksidenti-600x360

Aksident në Kërçovë, 5 të lënduar

INFO

NA NDIQ