Çka ndodhi me Sallën Universale?!

Picture of INA
INA

09/04/2024

Çka ndodhi me Sallën Universale – Alsat sjellë detajet

Zjarr i madh e përfshiu Sallën Universale në Shkup.

Flakët që përfshinë këtë objekt shkaktuan dëme të shumta materiale, por fatmirësisht nuk ka të lënduar.

Në momentin e zjarrit brenda objektit kishte tre persona, njëri inxhinier i kompanisë së angazhuar për punime dhe dy roje, shkruan Alsat.

Policia njoftoi se ka ndaluar 3 punonjësit që ishin brenda kur shpërtheu zjarri. Sipas MPB-së personat janë marrë në pyetje dhe se bëhet fjalë për procedurë të rregullt.

“Janë ndaluar tre punonjës ndërtimorë që kanë kryer detyrat e punës në momentin e zjarrit. Ata janë B.R (50), Z.T (60) dhe B.I (53). Po ndërmerren masa për zbardhjen e rastit”, thonë nga MPB.

Drejtuesit e kompanisë e cila merrej me rikonstruimin e objektit theksuan se punonjësit kanë tentuar të shuajnë flakët, por pa sukses.

“Nuk e di nëse bëhet fjalë për ndonjë kabllo të vjetër, instalim të vjetër, nuk mund ta dimë. Ka pasur tym, askush nuk ishte në sallë, punëtorët e mi kanë provuar me pajisjen kundër zjarrit që ta ndalin, ato ishin materiale të vjetra, të thata dhe janë djegur shpejtë”, u shpreh Llazar Arsovski, pronar i “Univerzal Balkan” Shkup, kompania që rikonstruon objektin,

Zjarri u lokalizua pas ndërhyrjes së Njësitit Zjarrfikës, ndërsa shkaqet mbeten ende të panjohura. Nga urgjenca dhe policia, njoftojnë se dy personave u është ofruar ndihmë. Ata jetonin në afërsi të objektit dhe kishin thithur tym.

“Kemi intervenuar me gjithsej 9 automjete për shuarjen e zjarrit, me 24 zjarrfikës, për një kohë relativisht të shkurtër, falë sakrificës së kolegëve, zjarri u vendos nën kontroll, edhe pse kemi temperaturë të lartë brenda objektit….Arsyet do t’i konfirmojë në mënyrë shtesë ekipi i policisë që është kompetent..”, tha Zvonko Tomeski, Komandant i Brigadës së Zjarrfikësve.

Ndërkohë ministrja e Kulturës tha se dëmet do të riparohen nga sigurimi.

“Do të konfirmohet cila është arsyeja për këtë dëm, por më duhet të potencoj se objekti është i siguruar, që nënkupton se prej sigurimit do të sanohet dëmi i bërë dhe më pas do të vazhdohet me ndërtimin”, u shpreh Bisera Konstadinovska Stojçevska, Ministre e Kulturës.

Qytetarët thonë se nuk habiten më nga ngjarjet e tilla.

“Nuk është zjarri i parë që e shoh nga afër, por duke pasur parasysh faktin që projekti duhej që moti të realizohej, më vjen keq që ndodhi kjo, nuk është mirë për shtetin. Kemi mjaftueshëm stres nga gjithçka që ndodh në shtet por sinqerisht nuk jam e befasuar çfarëdo që të shoh”, tha një qytetare.

Kupola e re e Sallës Universale është vendosur para 10 ditësh, ndërsa rikonstruimi i ndërprerë prej dy vitesh vazhdoi që prej muajit shkurt.

Në përfundimin e fazës së parë, autoritetet paralajmëruan se Salla e rinovuar do të hap dyert në dhjetor të 2026-tës. / Alsat.mk

TË FUNDIT
7 minuta
Mbi 100% rritje e denoncimit të diskriminimit! Orientimi seksual dhe përkatësia etnike mes paraqitjeve më të shpeshta
14 minuta
Krimi i organizuar/ Dy persona dyshohen për rryshfet – paraburgim për Gjykatësin e Supremes?!
22 minuta
Ulet numri i udhëtarëve në transportin rrugor në tremujorin e parë në Maqedoni
57 minuta
VMRO-DPMNE-ja pret që deri me 28 maj të formohet Kuvendi, qeveria deri në mes të qershorit
2 orë
60.090 denarë i duhen një familjeje katërantarëshe!

ME TE LEXUARA

1 ditë
“Vëllavrasje”, Kasami: Deklarata e Ahmetit e rrezikshme! Ne nuk jemi të interesuar për asnjë konflikt
57 minuta
VMRO-DPMNE-ja pret që deri me 28 maj të formohet Kuvendi, qeveria deri në mes të qershorit
23 orë
A do të kemi ndryshime kushtetuese pas 6 muajve?
6 orë
Këshilli gjyqësor ia mori imunitetin gjykatësit suprem Georgiev dhe e miratoi paraburgimin të tij
1 ditë
Valixhja para komunës së Çairit, Zejdi: Nuk jam pjesë e atij skenari
22 minuta
Ulet numri i udhëtarëve në transportin rrugor në tremujorin e parë në Maqedoni
21 orë
Sasho Mijallkov lirohet nga burgu të enjten

LEXO MË SHUMË

qytetare-1280x899

Mbi 100% rritje e denoncimit të diskriminimit! Orientimi seksual dhe përkatësia etnike mes paraqitjeve më të shpeshta

Prokuroria

Krimi i organizuar/ Dy persona dyshohen për rryshfet – paraburgim për Gjykatësin e Supremes?!

treni stacioni hekurudhor shkup

Ulet numri i udhëtarëve në transportin rrugor në tremujorin e parë në Maqedoni

vmro

VMRO-DPMNE-ja pret që deri me 28 maj të formohet Kuvendi, qeveria deri në mes të qershorit

kredite denar

60.090 denarë i duhen një familjeje katërantarëshe!

ixhet memeti

Ixhet Memeti nuk ka imunitet

uji-vardar

Trupi i pajetë i një burri është nxjerrë nga Vardari në afërsi të Urës së Gurit, për momentin nuk dihet identiteti i tij

Polici-a-2-750x430

Shoferi 32 vjeç nga Kërçova humbi jetën në aksident trafiku

lojra

Do të largohen rekuizitat argëtuese në Karposh të Shkupit, konfirmon MPB

INFO

NA NDIQ