Ilir Meta: VMRO është kundër “Ballkanit të Hapur”, nuk është ajo VMRO-ja e torollakut Mijallkov

Picture of ina-online
ina-online

06/05/2024

Presidenti i Partisë së Lirisë, Ilir Meta ka folur sonte në nje emision televiziv edhe për zgjedhjet në Maqedonië e Veriut, duke thënë se e ka përkahur VMRO-DPMNE-në e Hristijan Mickoskit, sepse është kundër Ballkanit të Hapur.

“Unë kam mbajtur një pozicion të qartë simpatizues për VMRO-në. Dhe pse? Sepse VMRO-ja është kundër “Ballkanit të Hapur”, kurse ky projekt është kundër interesave tona, për ne ekziston vetëm procesi i Berlinit dhe integrimi europian” – ka theksuar Meta.

Ish president i Shqipërisë dhe kryetar i Partisë Liria, ka deklaruar se kjo VMRO-DPMNE, do e çoj përpara Maqedoninë edhe më shumë.

“Maqedonia kur e mori Gruevski ishte e 94 në Botë sa i përket ekonomisë dhe investimeve “Doing Bussines” për një kohë të shkurtër vajti e 10-ta në Botë dhe e 5-ta në Evropë. E 5-ta në Evropë pas Filandës, Suedisë, Danimarkës, Holandës. Maqedonia sot eksporton mbi 1 milon qingja në Evropë ne në Shqipëri kemi 1 milon e 150 mijë qingja e dhi ata vetëm në BE eksportojnë 1 milon. Një vend më i vogël se ne sepse ai e nisi me 10 milon euro programin për të mbështetur bujqësinë dhe e ngriti deri në 200 milon euro, ndërsa tani këta të LSDM-së e kanë ulur 100 milon euro dmth e kanë përgjysmuar”, deklaroi Meta

Meta ka theksuar se tani do të vijnë prap këta të VMRO dhe do ta çojnë edhe më mirë se që ka qenë në të kaluar sepse ata kanë marrë mësime.

Gruevski është politikani më i suksesëshëm në Balkan për sa i takon zhvillimit ekonomik dhe nxitjeve të investimeve të huaja. (Bëri një gabim tragjik që vuri një kusheririnë e vet torollak që bënte pazarllëqet e veta dhe budallallaqët që u vranë 14 veta në Kumanovë dhe pësuan gjithë arritjet e tij.) Unë nuk mund të ja fal Gruevskit që ka ikur nga Maqedonia. Kam komunikim me të për konsultim të librave që ai shkruan atje,ai ka arsyet e veta që ka ikur. Po të kisha pasur mundësi ta ndihmoja i kisha thënë: Ti je Kryeministër dhe duhet të përballesh me çdo sfidë”, theksoi Meta.

Ai shtoi se VMRO ka ndryshuar shumë nuk është siç ka qenë pasi që tani pjesë të partisë nuk e kanë Mihajllkovin.

TË FUNDIT
1 orë
Detektor-Anketë: Anëtarësimi i Maqedonisë në NATO rriti sigurinë, por nuk përshpejtoi rrugën për në BE
1 orë
Të punësuarit në Pyjet e Maqedonisë tre muaj pa rroga
3 orë
Najçevska "godet" Siljanovskën: Udhëton me pasaportë Maqedonia e Veriut, shet budallallëqe
4 orë
Hajredini: BDI ka mbetë me vetëm 8 deputetë
4 orë
Mitsotakis: Shkupi dhe Tirana vetëm mund të përfitojnë me raportet e mira me Athinën!

ME TE LEXUARA

14 orë
Moti sot në Maqedoninë e Veriut
14 orë
Formimi i Qeverisë, ZNAM kërkon më shumë ministri
13 orë
Fronti Europian parashtroi ankesë në KSHZ për rivotimin në Zhelinë
10 orë
Apasiev: Këta që po vijnë janë edhe më të këqinjë se BDI
6 orë
Muralet që i japin ngjyra Maqedonisë së Veriut
5 orë
Taravari tregon se si do të punohet në Qeverinë e re

LEXO MË SHUMË

nato-mkd-zname

Detektor-Anketë: Anëtarësimi i Maqedonisë në NATO rriti sigurinë, por nuk përshpejtoi rrugën për në BE

IMG_2442

Të punësuarit në Pyjet e Maqedonisë tre muaj pa rroga

gordana siljanovska davkova

Najçevska “godet” Siljanovskën: Udhëton me pasaportë Maqedonia e Veriut, shet budallallëqe

xhevdet hajredini ali ahmeti

Hajredini: BDI ka mbetë me vetëm 8 deputetë

micotakis mitsotakis

Mitsotakis: Shkupi dhe Tirana vetëm mund të përfitojnë me raportet e mira me Athinën!

arben taravari

Taravari tregon se si do të punohet në Qeverinë e re

mural shtepia shendetit kumanove

Muralet që i japin ngjyra Maqedonisë së Veriut

Dimitar-Apasiev-007-scaled

Apasiev: Këta që po vijnë janë edhe më të këqinjë se BDI

fronti evropian

Fronti Europian parashtroi ankesë në KSHZ për rivotimin në Zhelinë

INFO

NA NDIQ