Kamberi replika me Vuçiqin në Parlamentin Serb, i’a kujton një fakt për Kurtin

Iliria News Agency
Iliria News Agency

03/02/2023

Deputeti i vetëm shqiptar në kuvendin e Serbisë, Shaip Kamberi ka pasur sot një polemikë me presidentin serb, Aleksandar Vuçiq për kryeministrin Albin Kurti.

Përderisa Kamberi fliste për propozimin franko-gjerman në Kuvend, Vuçiq i ka thënë se Kurti është mentori i tij.

“Nuk do të jetë e lehtë ta pranoni (propozimin franko-gjerman) për shkak të narrativës anti-shqiptare dhe narrativës për Kosovën”, ka thënë Kamberi.

Ai gjithashtu ka thënë se kritikat kundër kryeministrit Kurti janë të pabaza dhe se ai nuk është “terrorist”, siç është quajtur në Serbi.

Pas fjalës së Vuçiq, Kamberi ia ka kujtuar Vuçiqit arrestimin e Kurtit dhe shqiptarëve të tjerë në vitet 1990, duke thënë se ai ishte shembull i represionit të Beogradit të kryer mbi shqiptarët e Kosovës.

“E ke arrestuar një djalë të ri, tani ai është kryeministër me të cilin do t’ju duhet të diskutoni”, ka thënë Kamberi gjatë debatit me presidentin serb.

TË FUNDIT

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

femijet mergimtare greqi diaspora

Diaspora dhe të pavendosurit vendimtarë për fituesin e zgjedhjeve

taravari arben

Taravari nga Cyrihu: Këto janë zgjedhje historike, garojnë albinizmi me vuçizmin

kurti taravari kasami mexhiti gashi

Albin Kurti deklarohet për zgjedhjet në Maqedoninë e Veriut

ragmi mu

Mustafa konfirmon se ka marrë drejtimin e Preshevës, Arifin e quan shpifës

vlen diaspore

Mërgata në Zvicër në mbështetje të VLEN-it

gordana-siljanovska-1392x899

Kandidatja Gordana Silanovska: Nëse ndryshohet Kushtetuta, do të respektoj vendimin

Ministria e Shëndetësisë

Ligji për shërbim të lartë për të ndaluar emërtimet partiake mbetet në harrese

memli

Pasuria e Memli Krasniqit, ai posedon numër të madh të kriptovalutave

rron gjinovci

Rron Gjinovci: Tash “gazetarët” i nxjerrin flokët e veta me këtë deklaratë të Albinit!

INFO

NA NDIQ