Parlamenti Evropian korrigjon gabimin e emrit të shtetit për Maqedoninë e Veriut pas kërkesës së MPJ-së

Picture of INA
INA

16/04/2024

Ministria e Punëve të Jashtme njoftoi se i është përgjigjur Parlamentit Evropian për përdorimin e fjalës “Maqedonishtja e Veriut” në faqen zyrtare të internetit.

Nga MPJ thonë se në vazhdimësi tregojnë për përdorimin e drejtë të emrit kushtetues të shtetit dhe shtetësinë e qytetarëve të Maqedonisë së Veriut.

“Ashtu siç u jemi përgjigjur në mënyrë të duhur të gjitha mediave ndërkombëtare, grupeve etnike etj., të cilët kanë përdorur gabimisht ndonjë nga termat e përmendur, edhe ne i jemi përgjigjur Parlamentit Evropian për rastin konkret, duke kërkuar përdorimin korrekt të këtyre termave, në në përputhje me Kushtetutën dhe kartën e identitetit të vendit në Kombet e Bashkuara. Po ashtu, dëshirojmë të konfirmojmë se pas reagimit tonë, gabimi është korrigjuar menjëherë”, thuhet në MPJ.

Në faqen zyrtare të Parlamentit Evropian thuhet se qeveria e Maqedonisë së Veriut e udhëhequr nga kryeministri Talat Xhaferi.

TË FUNDIT
4 orë
Kuvendi i Kosovës e miratoi ratifikimin e marrëveshjes për rrugën Prizren-Tetovë
5 orë
Mbrojtja e liqenit të Ohrit i kalon Ministrisë së Mjedisit
6 orë
Vendimi i OKB-së për Srebrenicën, Taravari: Të na kujtojë se liria e askujt nuk duhet cënuar
6 orë
Izet Mexhiti përshëndet vendimin e Asambles të OKB-së për Srebrenicën: Triumf i botës së qytetëruar
7 orë
Gashi: Me VMRO-në kemi biseduar për t’i përfunduar projektet shqiptare që janë nisur me vite

ME TE LEXUARA

9 orë
Spaskovski: Sjellja e partnerit të koalicionit, BDI-së, ka ndikuar në rezultatin e keq zgjedhor të LSDM-së
17 orë
Dimitreivski: Mbi 80% e amvisërive në Kumanovë kanë ujë, rekomandohet që uji që shfrytëzohet për pije të vlohet
11 orë
Taravari: BDI ta pranojë rezultatin nga rivotimi
9 orë
Stadiumi i Tetovës përplas Qeverinë me Komunën
16 orë
Numri i mandateve në Kuvend pas rivotimit të djeshëm në Maqedoninë e Veriut
11 orë
Më 28 maj, seanca konstitutive e Kuvendit! Do ta udhëheqë deputetja Koxhaxhiku

LEXO MË SHUMË

Rruga-Prizren-Tetove

Kuvendi i Kosovës e miratoi ratifikimin e marrëveshjes për rrugën Prizren-Tetovë

ohri ohrid

Mbrojtja e liqenit të Ohrit i kalon Ministrisë së Mjedisit

Arben Taravari3

Vendimi i OKB-së për Srebrenicën, Taravari: Të na kujtojë se liria e askujt nuk duhet cënuar

izet mexhiti

Izet Mexhiti përshëndet vendimin e Asambles të OKB-së për Srebrenicën: Triumf i botës së qytetëruar

Afrim Gashi

Gashi: Me VMRO-në kemi biseduar për t’i përfunduar projektet shqiptare që janë nisur me vite

Screenshot_20240523-132104~2

U përpoqën, por nuk arritën – S’ka takim Siljanovska-Radev në Vatikan

bilall kasami stadium

Stadiumi i Tetovës përplas Qeverinë me Komunën

oliver spasovski

Spaskovski: Sjellja e partnerit të koalicionit, BDI-së, ka ndikuar në rezultatin e keq zgjedhor të LSDM-së

srebrenica

Asambleja e Përgjithshme e OKB kaloi rezolutën që njeh gjenocidin e Serbisë në Srebrenicën e Bosnjës

INFO

NA NDIQ