Policia e Tetovës prej sot me mbishkrime të reja

Picture of Iliria News Agency
Iliria News Agency

27/03/2023

Edhe pse ligji që edhe në uniformat e policisë të frymojë gjuha shqipe hyri në fuqi ditë më parë, kjo nuk e pengoi SPB Tetovë që të jetë më i shpejtë se të gjithë të tjerët, ajo nga sot frymon edhe në Gjuhën Shqipe.

Duke filluar nga uniformat e policisë, mbishkrimet në vetura, mbishkrimet brenda stacioneve të gjithë sot në policinë e Tetovës, Gostivarit, Vrapçishtit, Zhelinës, Mavrovës të gjitha emblemat zyrtare të policisë së shtetit flisnin në Gjuhën Shqipe. Në këto vende ku shqiptari ska guxuar të thotë një “ë” dhe një “y” atje sot flet, lexon dhe bën paraqitjen në Gjuhën Shqipe. Pritet që brenda ditëve edhe stacionet tjera të policisë të shkojnë rrugës së SPB Tetovë.

TË FUNDIT
2 orë
Maqedonia e Veriut po zbrazet, 205 vendbanime nuk kanë aspak popullatë, 215 të tjera janë me më pak se 10 banorë
3 orë
Mickoski: Në buxhetin e shtetit mungojnë para për çka organet e hetuesisë do të kenë shumë punë
3 orë
Rama: Sivjet është rritur numri i turistëve nga Kosova
3 orë
A do të ketë luftë të re në Ballkan? Si përgjigjet ish-këshilltari i Clintonit e Obamës?
3 orë
Bekteshi: Sezona kalon, qytetarët ende presin kondicionerët dhe vauçerët për turizëm

ME TE LEXUARA

1 ditë
Dyshimet për dhunë ndaj fëmijës 3 muajsh në Klinikën e Pediatrisë, Taravari: S’ka dëshmi se është bërë me qëllim!
3 orë
Ndahen 4.1 miliardë denarë për paga dhe pesë miliardë për pensione
1 ditë
Kasami për VLEN: Pas zgjedhjeve lokale mund të shkojmë me idenë e formimit të një subjekti të përbashkët
1 ditë
Mbi 1800 kompani janë mbyllur gjatë 2024 në Maqedoninë e Veriut
9 orë
Vazhdon sot procesi gjyqësor për “Thaçin dhe të tjerët”
1 ditë
Ahmeti angazhon ekip ndërkombëtar në krye me Paul Williams, kërkon zgjidhje për “mosrespektimin e vullnetit të votuesve”
3 orë
Mbyllet pika kufitare “Bogorodica”, zjarr në anën greke
1 ditë
Të jetosh në mesin e derrave!

LEXO MË SHUMË

IMG_4461

Maqedonia e Veriut po zbrazet, 205 vendbanime nuk kanë aspak popullatë, 215 të tjera janë me më pak se 10 banorë

hristijan mickoski

Mickoski: Në buxhetin e shtetit mungojnë para për çka organet e hetuesisë do të kenë shumë punë

Edi Rama

Rama: Sivjet është rritur numri i turistëve nga Kosova

Charles Kupchan

A do të ketë luftë të re në Ballkan? Si përgjigjet ish-këshilltari i Clintonit e Obamës?

Kreshnik Bekteshi

Bekteshi: Sezona kalon, qytetarët ende presin kondicionerët dhe vauçerët për turizëm

kufi zjarr bogorodice

Mbyllet pika kufitare “Bogorodica”, zjarr në anën greke

denar

Ndahen 4.1 miliardë denarë për paga dhe pesë miliardë për pensione

pasaporta dokumente personale

Mbi 5600 veta kanë hequr dorë nga shtetësia e Maqedonisë gjatë pesë viteve të fundit

Afrim Gashi

Gashi: Kam informacione të sigurta, dhoma 161, si BDI uli pazarin për të hy në Qeveri

INFO

NA NDIQ