Qyteti i Shkupit përgënjeshtron Xhaferin: Ai duhet ta rregullojë vetë oborrin e tij, ne jemi përgjegjës për bulevardet dhe parqet!

Picture of INA
INA

10/05/2024

Nga Qyteti i Shkupit kanë demantuar kryeministrin teknik Talat Xhaferi për gjendjen e oborrit të Qeverisë, që është mbuluar nga bari, përcjell TV21. Nga Qyteti i Shkupit thonë se ata janë përgjegjës për mirëmbajtjen e bulevardeve dhe parqeve dhe se nëse qeveria dëshiron që ndërmarrja “Parqet dhe Gjelbërimet” të kujdeset për oborrin e Qeverisë, duhet të nënshkruajë marrëveshje për këtë.

Reagimi i plotë i Qytetit të Shkupit:

Në konferencën e sotme për media në Qeveri, ushtruesi i detyrës së kryeministrit Talat Xhaferi iu shmang përgjegjësisë dhe manipuloi me disa procedura të njohura vetëm për atë, duke gënjyer se pronësi dhe kompetencë e Qytetit të Shkupit dhe N.P. “Parqe dhe Gjelbërim” qenka që të kujdeset për gjelbërimin në Qeveria.

Nëse Talat Xhaferi nuk e di deri tani që duhet ta rregullojë vetë oborrin e tij, sigurisht që as sot nuk do ta mësojë këtë mësim. Nga u.d. kryeministri nga Forina, i cili kur del nga shtëpia për të shkuar në Qeveri, rrugës i fik të gjitha semaforët dhe krijon kaos në qytet, as që pritet të dijë se cilat janë detyrimet e tij, ai vetëm e di se çfarë përfitimesh mund të përdorë.

N.P. “Parqe dhe Gjelbërim” mirëmban bulevardet e qytetit dhe hapësirat e parkut, të cilat sipas ligjit janë në përgjegjësi të ndërmarrjes, ndërsa nëse u.d. kryeministri Talat nga Forina dëshiron t’i punësojë për të punuar në Qeveri, duhet të lidhë Marrëveshje për të njëjtën gjë, si çdo institucion tjetër në Maqedoni.

TË FUNDIT
14 minuta
Deputetja e LSDM-së dorëzon ankesë kundër Afrim Gashit: Betimin e lexoi fillimisht në gjuhën shqipe
19 minuta
Visar Ademi: Mickoskin nuk e shoh si kozmopolit, shqiptarët nuk i përfshiu te financat, mbrojtja dhe punët e jashtme
20 minuta
Gir: Jemi të gatshëm të punojmë me qeverinë e re dhe me të gjithë ata që mbështesin reformat
43 minuta
Gjykata Administrative nuk pranoi padinë e Frontit Evropian për rivotim në Llërcë
2 orë
Agjencia e postave do ta prezantojë gjendjen e tregut postar në RMV

ME TE LEXUARA

20 orë
Kasami: Po finalizohet marrëveshja për ministrat dhe zv/ministrat
17 orë
Nga sot vijon të rrjedhë afati dhjetëditor për formimin e Qeverisë
23 orë
Kjo është përbërja e mundshme e Qeverisë së re, TV 24 nxjerrë emra
2 orë
Agjencia e postave do ta prezantojë gjendjen e tregut postar në RMV
20 orë
Ahmeti porosi Mickoskit: Nuk na dridhet qerpiku sepse jemi në të drejtë
16 orë
VLEN do të shndërrohet në një parti politike?! Kush do të jetë kryetar i partisë?

LEXO MË SHUMË

Bisera Kostadinovska Stojçevska

Deputetja e LSDM-së dorëzon ankesë kundër Afrim Gashit: Betimin e lexoi fillimisht në gjuhën shqipe

visar-ademiu-600x360

Visar Ademi: Mickoskin nuk e shoh si kozmopolit, shqiptarët nuk i përfshiu te financat, mbrojtja dhe punët e jashtme

dejvid daviv gir geer

Gir: Jemi të gatshëm të punojmë me qeverinë e re dhe me të gjithë ata që mbështesin reformat

gjykata administrative

Gjykata Administrative nuk pranoi padinë e Frontit Evropian për rivotim në Llërcë

posta-780x439-1

Agjencia e postave do ta prezantojë gjendjen e tregut postar në RMV

izet mexhiti

Mexhiti: Nga 18 deputetë të Frontit, 3-4 deputetë me një këmbë janë pjesë e shumicës së re

Moti_26-780x470-1

Paradite mot me diell, pasdite shi i rrëmbyeshëm lokal dhe bubullima

opozita shqiptare vlen len taravari gashi, kasami, mexhiti

Mexhiti: Unë dhe Taravari besoj që do të jemi në ekzekutiv, liderët kësaj radhe nuk do të rrijnë në Reçicë

taravari muharrem salihu

Arben Taravari: Ta mbështesim fuqishëm Muharrem Salihun për eurodeputet

INFO

NA NDIQ