Sondazhi i IRI-t: Shumica në Ballkan janë për në BE dhe kundër Rusisë, serbët s’duan BE dhe pro Rusisë

Picture of ina-online
ina-online

18/04/2024

Anketa e fundit multinacionale për Ballkanin Perëndimor e realizuar nga Qendra për Kërkime Insights (CISR) e Institutit Republikan Ndërkombëtar (IRI) tregon mbështetje të gjerë për anëtarësimin në Bashkimin Evropian (BE) dhe një shumicë të fortë që e shohin luftën e Rusisë kundër Ukrainës si të pajustifikuar.

Sondazhi, siç njoftohet në faqen e saj të internetit IRI, është kryer në gjashtë vende të rajonit: Shqipëri, Bosnje dhe Hercegovinë (BiH), Kosovë, Maqedoninë e Veriut, Mal të Zi dhe Serbi.

Në pyetjen nëse do të mbështesnin anëtarësimin në BE nëse do të mbahej një referendum sot, në pesë nga gjashtë vendet një shumicë e fortë do të votonte për anëtarësimin në Union, nga 68 për qind në Maqedoninë e Veriut dhe Bosnje-Hercegovinë në 92 për qind në Shqipëri. Në Serbi, më shumë se 40 përqind e të anketuarve mbështesin pranimin në BE.

“Ka një dëshirë të fortë në të gjithë Ballkanin për të forcuar lidhjet me ekonomitë perëndimore dhe për t’u anëtarësuar në BE”, thekson Paul McCarthy, drejtor për Evropën në IRI.

Ai shton se kjo mbështetje e gjerë tregon se njerëzit në mbarë rajonin besojnë se integrimi i mëtejshëm në Bashkimin Evropian mund të ndihmojë në arritjen e prosperitetit të qëndrueshëm.

Sondazhi zbuloi gjithashtu se shumica në pesë nga gjashtë vendet e anketuara besojnë se lufta e Rusisë kundër Ukrainës është plotësisht ose disi e pajustifikuar. Në Serbi, nga ana tjetër, një shumicë prej 49 për qind e justifikon plotësisht ose disi Rusinë.

Sondazhi u krye në emër të Qendrës për Vështrime Kërkimore të IRI-së midis 2 shkurtit dhe 5 marsit 2024.(INA)

TË FUNDIT
2 orë
Afrim Gashi u zgjodh kryetar i Kuvendit të Maqedonisë së Veriut
3 orë
Deputetët e “Frontit Evropian” braktisën Kuvendin pas verifikimit të mandateve
3 orë
Parlamenti verifikoi mandatet e 118 deputetëve
4 orë
Mexhiti: Klasa e vjetër politike po zëvendësohet nga gjenerata e re
5 orë
Marrëveshja mes VLEN dhe VMRO-DPMNE-së për zëvendësministra dhe drejtoritë drejt fundit

ME TE LEXUARA

9 orë
Gashi kryeparlamentar, Kasami kthehet në Tetovë, Taravari dhe Mexhiti ministra
1 ditë
Rritet çmimi i naftës, bie i benzinës
8 orë
Kurti për Financial Times: BE-ja e SHBA-ja po sillen ‘shumë butë’ ndaj Serbisë
1 ditë
Këta janë 26 lojtarët e ftuar nga Shqipëria për Kampionatin Evropian
7 orë
Prej 1 qershorit hyn në fuqi faza e tretë e Ligjit për Punësim në Gjermani, përfitojnë edhe shtetasit e Maqedonisë së Veriut

LEXO MË SHUMË

IMG_2501

Afrim Gashi u zgjodh kryetar i Kuvendit të Maqedonisë së Veriut

IMG_2495

Deputetët e “Frontit Evropian” braktisën Kuvendin pas verifikimit të mandateve

IMG_2494

Parlamenti verifikoi mandatet e 118 deputetëve

mexhiti shaqiri

Mexhiti: Klasa e vjetër politike po zëvendësohet nga gjenerata e re

vmro vlen

Marrëveshja mes VLEN dhe VMRO-DPMNE-së për zëvendësministra dhe drejtoritë drejt fundit

muharrem salihu

Këshilli i Ambasadorëve Shqiptarë mbështet kandidaturën e Muharrem Salihu-Marco për Eurodeputet

Screenshot_20240528-121852~2

Pas 16 viteve, BDI ulet në vendet e rezervuara për opozitën në Kuvend

gjermani-kufi

Prej 1 qershorit hyn në fuqi faza e tretë e Ligjit për Punësim në Gjermani, përfitojnë edhe shtetasit e Maqedonisë së Veriut

Kurti

Kurti për Financial Times: BE-ja e SHBA-ja po sillen ‘shumë butë’ ndaj Serbisë

INFO

NA NDIQ