Sorschag edhe zyrtarisht i bashkohet Kosovës

Iliria News Agency
Iliria News Agency

3 Prill, 2023

Skitarja me prejardhje nga Austria, Sophie Sorschag, ka marr shtetësinë e Kosovës dhe nga tani e tutje do ta përfaqësojë Kosovën në garat e skijimit.

Dekretin për dhënie të shtetësisë iu dorëzua nga presidenti i Komitetit Olimpik të Kosovës, Ismet Krasniqi dhe kryetari i Federatës Skitare të Kosovës (FSK), Milaim Kelmendi, njëherit nënpresident i KOK-ut.

Ajo tha se pret suksese të mëdha nën flamurin e Kosovës.

“Do të jetë një nderë për mua ta përfaqësojë Kosovën në gjithë botën. Jam e emocionuar për të gjitha sukseset që i do t’i kemi në të ardhmen”, tha ajo.

Sorschag në janar të këtij viti vendosi të përfaqësojë Kosovën në garat ndërkombëtare të kërcimeve me ski.

Ajo është kampione e botës në ekipore me Austrinë në vitin 2021, si dhe pjesëmarrje në Lojërat Olimpike Dimërore Pekini 2022./Arbresh.info

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

svecla pamjet rrahja

Sveçla publikon pamje kur dy shqiptarë u sulmuan nga serbët në veri

blinken

Situata në veri, Blinkeni tregon nëse do të ketë rritje të trupave në Bondsteel

modric_1551712890-6083633

Arabët nuk ndalen, ofertë 120 milionëshe për Modriqin

mesi-paris

Zyrtare: Messi largohet nga PSG

benzema

Benzema vendos të largohet nga Real Madridi

boks boksier ring

Kosova me pesë boksierë në turneun e Kumanovës

albin-kurti-vjosa-osmani

Mediumi serb: Kush janë partnerët perëndimor që po i japin përkrahje Kurtit?

kurti-hovenier

Hovenier: Ia përsërita Kurtit kërkesat e ShBA-së, nuk ndërroi mendje

kurti

​Kurti s’lëshon pe, nuk pranon që kryetarët t’i ushtrojnë detyrat në zyra paralele

INFO

NA NDIQ