Bartol: Referendumi e afron Maqedoninë me NATO-n

Shefi i Zyrës së NATO-s në Shkup, Gorazd Bartol në një intervistë për MIA ka shfaqur shpresë se vitin e ardhshmë, kur Aleanca do...

Korrigjimi i kufijve: Pse shpejtojnë amerikanët në Maqedoni?

Nga Selim Ibrahimi Diplomati i Departamentit Amerikan të Shtetit Mattehw Palmer gjatë takimeve me zyrtarë të lartë të Maqedonisë tha se SHBA dëshiron një referendum...

Kosova nuk u jep shtetësinë 367 shtetasve të huaj, shumica prej tyre nga Turqia...

Vetëm gjatë periudhës janar-korrik të këtij viti në Ministrinë e Punëve të Brendshme për të marrë shtetësinë e Kosovës kanë aplikuar gjithësej 612 persona...

Serwer godet Thaçin: Idetë për shkëmbim territoresh, fundi i shtetit të Kosovës

Ish-diplomati amerikan dhe njohësi i çështjeve ballkanike Daniel Serwer është pozicionuar kundër deklarimit të Presidentit Hashim Thaci për këmbim territoresh me Serbinë të cilën...

Majko përfshihet në debatin e kufijve: T’i thotë dikush Gjuriqit se Jugosllavia nuk ekziston...

Ministri për Diasporën në Republikën e Shqipërisë, Pandeli Majko është përfshirë në debatin e kufijve mes Kosovës dhe Serbisë. Ish-kryeministri i Shqipërisë në periudhën e...

Shqipëria, parajsa vetëm dy hapa larg Italisë/FOTO

Revista turistike italiane Dove e grupit mediatik të së përditshmes Corriere della Sera i ka dedikuar numrin e saj të radhës Shqipërisë. Me titullin "Shqipëria,...

MPJ flet për vrasjen e një shtetasi të Maqedonisë në Afganistan

Ministria e Punëve të Jashtme e Maqedonisë ende nuk ka detaje lidhur me rrëmbimin dhe vrasjen e shtetasit në Afganistan. Përmes një komunikate nënvizohet...

Thaçi: Nëse arrihet marrëveshja, Lugina e Preshevës i bashkohet Kosovës

Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi, foli sërish për mundësinë, siç e cilësoi ai, të korrigjimit të kufirit me Serbinë, gjatë procesit të ardhshëm të...

Këshilltarët maqedonas braktisin mbledhjen e Kuvendin e Kërçovës, për shkak të nderimit të Adem...

Nderimi i figurës së veprimtarit Adem Demaçi me një minutë heshtje në Këshillin (Asamblenë) komunal të Kërçovës ka bërë që seancën ta braktisin këshilltarët...

Shkrepen plumba para komunës së Preshevës

Ajo ishte e ulur ne karrige ne terrase. Ne nderkohe ka levizura per të kërkuar dicka ne kuzhine. Kur eshte kthyer ka pare xhamin...