Deklarata befasuese e Vuçiç: Jam gati për kompromis me shqiptarët! (VIDEO)

Presidenti serb, Aleksandër Vuçiç, në një intervistë për emisionin Opinion, thotë se ai është gati për një kompromis me shqiptarët. Sipas tij, është më...

Rrëfimi i gjykatësës hetuese serbe famëkeqe: Si e dënova Albin Kurtin dhe si nuk...

Gjykatësja hetuese serbe e masave të dhunshme e instaluar në Prishtinë, Danica Marinkoviç, e cila gjatë viteve 90’të pothuajse ka dënuar të gjithë shqiptarët...

Grenell në Beograd me mesazhin: Qytetarët e Serbisë dhe të Kosovës duan paqe

Richard Grenell, i dërguari special i presidentit amerikan Donald Trump për bisedimet mes Kosovës dhe Serbisë mbërriti në Beograd me një mesazh të qartë. “Qytetarët...

Çmimin Nobel për letërsi e fiton shkrimtari që ka mbështetur Millosheviqin

Çmimi Nobel për Letërsi për vitin 2019 iu dha austriakut Peter Handke. Ndërsa për vitin 2018, ky çmim iu dha shkrimtares polake Olga Tokarczuk....

Vuçiq-Zaev-Rama, nënshkruajnë deklaratën për lëvizjen e lirë të njerëzve dhe mallrave

Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq, pas takimit në Novi Sad me kryeministrin e Shqipërisë, Edi Rama, dhe kryeministrin e Maqedonisë së Veriut, Zoran Zaev,...

Shqiptari nga Lugina ka tri kërkesa për Albin Kurtin

Nga Driton Hyseni/ Lugina duhet t'i kërkojë kryeministrit të ri të Kosovës, edhe atij të Shqipërisë: Televizion publik në Preshevë, Fakultet në gjuhën shqipe në Bujanoc si...

Shqiptarët jo pjesë e pushtetit të ri në Medvegjë, Salihu: Do ngrisim zërin në...

Në Medvegjë sot u konstituua pushteti i ri lokal pas zgjedhjeve të fundit lokale të shtatorit, ku shumicën dominuese përbën partia SNS e presidentit...

Arifi porosi për Qeverinë e re të Kosovës

Kryetari i Komunës së Preshevës njëherit lideri i APN-së Shqiprim Arifi ka uruar popullin e Kosovës dhe partit politike për zgjedhje demokratike që kanë...

Tusk takon Merkel, diskutojnë për Ballkanin Perëndimor

Kreu i Këshillit Europian, Donald Tusk është takuar këtë të martë me kancelaren gjermane Angela Merkel. Takimin e ka njoftuar vetë Tusk në një...

Trump nis lëvizjet, vjen në Kosovë i deleguari i tij për ndërmjetësimin e dialogut...

I deleguar i presidentin amerikan, Donald Trump, për ndërmjetësim në dialogun Kosovë – Serbi, Richard Grenell, do ta vizitojë Kosovën kësaj të enjte, me...