Buçkovski: “ZNAM” bëri fushatë të gabuar në zgjedhjet parlamentare, krahasuar me ato presidenciale

Picture of INA
INA

10/05/2024

Ish-kryeministri dhe ish-ministri Vllado Buçkovski dje ka analizuar të dhënat për rënien e votave të “ZNAM”-it dhe Maksim Dimitrievskit në krahasim me rrethin e parë të zgjedhjeve presidenciale me zgjedhjet parlamentare.

Sipas Buçkovskit, ka pasur sukses meteorik, por edhe rënie meteorike për dhjetë ditë. Ai beson se Dimitrievski bëri një fushatë të gabuar.

“Ai po mundohej të ishte një “vmrovec” më i madh se “vmrovecët” dhe padyshim që disa përkrahës të tij vendosën të zgjedhin rrugën që të çon në burim, dhe jo nga ajo që të çon në të.

ër herë të parë që kur VMRO-DPMNE fitoi, nuk do t’i duhet një urë e madhe për të arritur shumicën. Kujtojmë, në vitin 1998 ishte Alternativa Demokratike, kurse në vitin 2006, sado i zemëruar të ishte Tito Petkovski, pa të nuk mund të formohej shumica.

Tani ai mund ta bëjë atë rehat. Tani ZNAM nuk i duhet VMRO-DPMNE-së, edhe pse supozoj se do t’i marrin sepse do t’u duhen edhe 2/3 e tjera që duket e mundshme”, tha Buçkovski në emisionin “360 gradë”.

TË FUNDIT
9 minuta
Të shtunën fillon provimi i maturës shtetërore në Maqedoni
22 minuta
Arrestohet 42-vjeçari nga Gostivari, kërkohej për vuajtjen të dënimit me burg
26 minuta
Snopçe: BDI-ja në një vijë me Levicën, kundërshtuan zgjedhjen e kryeparlamentarit shqiptar
28 minuta
Deklaratat e Izet Mexhitit, Murat për TV21: Ne ngelemi në Frontin Europian! VLEN të përgjigjet për deklaratat nacionaliste
1 orë
VMRO: Për 13 ditë nuk punojnë sallat e operimit në kirurgji

ME TE LEXUARA

23 orë
Meta uron Gashin, kryeparlamentarin e ri të Maqedonisë së Veriut
9 minuta
Të shtunën fillon provimi i maturës shtetërore në Maqedoni
18 orë
VMRO-DPMNE: Kacarska ka lënë një faqe të zezë në historinë e Gjykatën Kushtetuese
1 ditë
Ahmeti sot do ti shpalos hapat e ardhshëm të Frontit Evropian
3 orë
Gir: Jemi të gatshëm të punojmë me qeverinë e re dhe me të gjithë ata që mbështesin reformat
22 orë
MASH: Po dorëzohen tekstet shkollore të miratuara nga klasa e parë deri në të shtatën, nxënësit do t’i kenë të gjitha tekstet shkollore para fillimit të vitit të ri shkollor
16 orë
Qeveria e re do të shtohet me ministri të reja
1 ditë
Memeti do të tërhiqet nga Këshilli i Prokurorëve, lajmërohet se nuk do shkoj në mbledhje

LEXO MË SHUMË

matura-shteterore-provimi

Të shtunën fillon provimi i maturës shtetërore në Maqedoni

Arrestim_Pranga-780x468-1

Arrestohet 42-vjeçari nga Gostivari, kërkohej për vuajtjen të dënimit me burg

halil snopce

Snopçe: BDI-ja në një vijë me Levicën, kundërshtuan zgjedhjen e kryeparlamentarit shqiptar

Screenshot_20240530-120957~2

Deklaratat e Izet Mexhitit, Murat për TV21: Ne ngelemi në Frontin Europian! VLEN të përgjigjet për deklaratat nacionaliste

Klinika-Shkup

VMRO: Për 13 ditë nuk punojnë sallat e operimit në kirurgji

hiv sida

ISHP: Epidemi e SIDA-s tek një grup i caktuar i popullsisë në vend

zjarrfikes

Shpërthen zjarr në kazermën “Gjorçe Petrov” në Shkup

Prokuroria

Sot fillon seanca për zgjedhjen kryetarit të ri të Gjykatës Kushtetuese në RMV

Bisera Kostadinovska Stojçevska

Deputetja e LSDM-së dorëzon ankesë kundër Afrim Gashit: Betimin e lexoi fillimisht në gjuhën shqipe

INFO

NA NDIQ