Reagime të shumta për zgjedhjet e dyfishta

Picture of INA
INA

09/05/2024

Në adresë të VMRO-DPMNE-së dhe tashmë presidentes së zgjedhur Gordana Siljanovska – Davkova kanë arritur urime të shumta për fitoren e arritur e zgjedhjet parlamentare dhe presidenciale. Ambasadorja amerikane në Shkup, Angela Ageler mes tjerash tha se Shtetet e Bashkuara të Amerikës do të vazhdojnë të mbështesin integrimin e plotë euroatlantik të Maqedonisë së Veriut.

“Urimet e mia të përzemërta për Gordana Siljanovska-Davkova për zgjedhjen e saj historike si presidentja e parë femër e Maqedonisë së Veriut. Urime edhe të gjithë qytetarëve që ushtruan të drejtën e tyre të votës në zgjedhjet presidenciale dhe parlamentare. Shtetet e Bashkuara do të vazhdojnë të mbështesin qëllimet tuaja për sigurinë, prosperitetin dhe integrimin e plotë euroatlantik të këtij vendi”, theksoi ambasadorja amerikane.

Komisioneri Evropian për Zgjerim dhe Politikë të Fqinjësisë, Oliver Varhei dhe ambasadori evropian në vend, Dejvid Gir, thanë se presin bashkëpunim të ngushtë me kreun e ri të shtetit për të ardhmen evropiane të Maqedonisë së Veriut.

Presidenti bullgar Rumen Radev tha se së shpejti do të bëhet e qartë nëse presidenti i ri dhe partia që fitoi zgjedhjet në Republikën e Maqedonisë së Veriut do të punojnë për perspektivën evropiane të vendit apo do të shkojnë në një drejtim tjetër.

Ish presidenti i Shqipërisë, Ilir Meta ka shkruar: “Që VMRO do të fitonte kjo dihej! Por jo kaq thellë! Që VLEN-i, vlente edhe kjo dihej! Por që të vlente kaq shumë?! Që “Internacionalia” e Prindit 1 dhe Prindit 2 do të humbiste dihej! Por që do dërmohej në këto përmasa?! Faleminderit ish-Kryetarit të Bashkisë së Tiranës! Pa kontributin tënd ky rezultat fantastik vështirë të arrihej!

Ndërkohë, Ish kryeministri shqiptar Sali Berisha tha se “Zgjedhjet e djeshme janë dëshmi e një procesi demokratik dinjitoz për çka meritojnë përgëzime të gjitha palët mirëpo urimet më të mira fitimtarëve”.

Presidenti serb Aleksandar Vuçiq ka shkruar: “Jam i bindur se do të vazhdojmë të punojmë së bashku për të forcuar lidhjet ndërmjet Serbisë dhe Maqedonisë me qëllim të përparimit dhe mirëqenies së popullit tonë, si dhe prosperitetit të gjithë rajonit”.

Kryeministri hungarez Viktor Orban tha: “Mezi pres të punojmë së bashku për t’i dhënë një shtysë të re procesit të anëtarësimit të Maqedonisë së Veriut në BE!”.

Kryeministri kroat Andrej Plenkoviç tha se pret me padurim vazhdimin e bashkëpunimit të shkëlqyer ndërmjet Kroacisë dhe Maqedonisë së Veriut, rrugën evropiane të së cilës Kroacia e mbështet fuqishëm”. /Alsat.mk

TË FUNDIT
59 minuta
Detektor-Anketë: Anëtarësimi i Maqedonisë në NATO rriti sigurinë, por nuk përshpejtoi rrugën për në BE
1 orë
Të punësuarit në Pyjet e Maqedonisë tre muaj pa rroga
3 orë
Najçevska "godet" Siljanovskën: Udhëton me pasaportë Maqedonia e Veriut, shet budallallëqe
3 orë
Hajredini: BDI ka mbetë me vetëm 8 deputetë
4 orë
Mitsotakis: Shkupi dhe Tirana vetëm mund të përfitojnë me raportet e mira me Athinën!

ME TE LEXUARA

3 orë
Hajredini: BDI ka mbetë me vetëm 8 deputetë
3 orë
Najçevska "godet" Siljanovskën: Udhëton me pasaportë Maqedonia e Veriut, shet budallallëqe
1 orë
Të punësuarit në Pyjet e Maqedonisë tre muaj pa rroga
14 orë
Inspektorati i Gjuhëve nga tani do të mbikëqyrë bankat nëse (nuk) e respektojnë gjuhën shqipe
59 minuta
Detektor-Anketë: Anëtarësimi i Maqedonisë në NATO rriti sigurinë, por nuk përshpejtoi rrugën për në BE
14 orë
Moti sot në Maqedoninë e Veriut
14 orë
Formimi i Qeverisë, ZNAM kërkon më shumë ministri

LEXO MË SHUMË

nato-mkd-zname

Detektor-Anketë: Anëtarësimi i Maqedonisë në NATO rriti sigurinë, por nuk përshpejtoi rrugën për në BE

IMG_2442

Të punësuarit në Pyjet e Maqedonisë tre muaj pa rroga

gordana siljanovska davkova

Najçevska “godet” Siljanovskën: Udhëton me pasaportë Maqedonia e Veriut, shet budallallëqe

xhevdet hajredini ali ahmeti

Hajredini: BDI ka mbetë me vetëm 8 deputetë

micotakis mitsotakis

Mitsotakis: Shkupi dhe Tirana vetëm mund të përfitojnë me raportet e mira me Athinën!

arben taravari

Taravari tregon se si do të punohet në Qeverinë e re

mural shtepia shendetit kumanove

Muralet që i japin ngjyra Maqedonisë së Veriut

Dimitar-Apasiev-007-scaled

Apasiev: Këta që po vijnë janë edhe më të këqinjë se BDI

fronti evropian

Fronti Europian parashtroi ankesë në KSHZ për rivotimin në Zhelinë

INFO

NA NDIQ