6.1 C
Macedonia
E martë, Tetor 17, 2017

Një debat i pambaruar për shqiptarët dhe partitë maqedone

LSDM nuk ka nevojë të ndihmohet nga shqiptarët për ta degruevizuar edhe më tej atë pjesë të shoqërisë maqedonase e cila shqiptarët do ti...

PUSHTETI VENDOR, DEMOKRACIA DHE AUTOKRACIA

Abdulla Mehmeti/ Sipas ligjeve në fuqi, në fushatat parazgjedhore për pushtetin vendor (zgjedhjet komunale), disa ditë promovohen partitë politike të përfshira në zgjedhje (garë), programet...

Edi Rama 2, si rrezik Kombëtar

Arben LLALLA Kryeministri Rama 2, po bënë një lojë tepër të rrezikshme me të ardhmen e shqiptarëve si brenda shtetit të Shqipërisë ashtu edhe me...

LIROJENI SADRI RAMABAJËN

Karakteri dhe kredoja morale e intelektuale e dr. Ramabajës nuk përputhen aspak me kornizat idiotike të aktakuzës, e cila përpos ndonjë alibie të shpifur...

Jemi miq të përjetshëm me Amerikën,merrni përvojën e tyre si si bëhet shteti

Skënder Karaçica Kombi shqiptar në Shqipërinë Etnike,Amerikën e ka mik të përjetshëm.Amerika me aleatët e saj e bëri projektin e Lirisë dhe të Pavarësisë së...

Jalla, jalla Osman aga

Nga Xhemal Ahmeti/ Taktika e tjerëve për ta mbajtur të përçarë etnosferën shqiptare, respektivisht për të demoluar nga brenda „bashkimin eventual të shqiptarëve“ (jo si...

Strategjia e tkurrjes së hapësirës etnike shqiptare në Maqedoni

Abdulla Mehmeti Pjesëmarrja e LSDM me kandidatë të saj për kryetarë të komunave me shumicë dërmuese të popullsisë shqiptare, nuk është ide thjesht për konkurrencë...

Pse po ikë nga Shqipëria bota intelektuale?

Tashti në Shqipëri temë aktuale e ditës është bërë ikja e madhe e botës intelektuale për në vendet e BE-së (sidomos në Gjermani). Problemi qëndron...

Shqiptarët nuk duhet të votojnë partitë maqedonase, flet ish-ambasadori shqiptar në Shkup

Nga Shaban MURATI/ Më 15 tetor në Maqedoni zhvillohen zgjedhjet lokale, të cilat kanë rëndësinë tyre në aspiratat dhe në strategjinë e popullit shqiptar për...

Sulm ndaj hoxhallarëve dhe politikanëve”

Bajram Zendeli/ Duke filluar nga studentet, arsimtaret, profesoret, mjeket, politikanet e deri tek hoxhallaret. Përderisa hoxhallaret shtjellojnë tema si "A do t'behemi rahat pasi te...
error: Materiali eshte i mbrojtur !!