Nuk ka ndodhur nga viti 2006, Italia e dyta në renditjen e UEFA-s

Picture of INA
INA

10/05/2024

Paraqitjet pozitive të skuadrave italiane në kompeticionet e UEFA-s, sidomos në këto vitet e fundit kanë bërë që Italia të renditet zyrtarisht e dyta në klasifikimin e UEFA-s.

Dy finalet e Interit në Liga Europa dhe Ligën e Kampionëve, dy finalet e Romës, në Ligën e Konferencës dhe Liga Europa, si dhe dy finalet radhazi të Fiorentinës në Ligën e Konferencës bëjnë që Italia të shkëputet nga Gjermania në renditjen e këtij sezoni, ndërsa në atë në total të pesë viteve të fundit, zë vendin e dytë vetëm pas Anglisë.

Në këtë moment, Italia lë pas Spanjën ndërsa pritet që në momentin kur të hiqet nga llogaria sezoni 2019/2020, atëherë Italia të fitojë edhe më shumë terren ndaj Spanjës. Periudha e fundit kur Italia mbante vendin e dytë në renditjen e UEFA-s ishte në vitin 2006.

Sa i takon, Gjermanisë, në klasifikimin e pesë viteve të fundit ata renditen të katërtit, ndërsa në vendin e pestë është Franca.

Renditja aktuale për pesë vitet e fundit

1) Anglia – 104,303 pikë

2) Italia – 89,426 pikë

3) Spanja – 89,239 pikë

4) Gjermani – 86,338 pikë

5) Franca – 66,831 pikë

TË FUNDIT
9 orë
E konfirmon Guardiola: Do të jem në Man City edhe sezonin e ardhshëm
9 orë
Interi gati të godas Romën, e do Dybala-n
10 orë
Besa besë, habit me një veprim në Maqedoninë e Veriut
10 orë
Dhimbje koke për Xherdan Shaqirin, media zvicerane ia përmend edhe pagën e lartë
10 orë
Barcelona synon ti besojë stolin

ME TE LEXUARA

14 orë
Shpërthen ‘bomba’ në Spanjë: Dyshohet për një ndeshje të trukuar në La Liga
14 orë
E bujshme, dy shqiptarë së shpejti nën urdhrat e Mourinhos
10 orë
Barcelona synon ti besojë stolin
10 orë
Dhimbje koke për Xherdan Shaqirin, media zvicerane ia përmend edhe pagën e lartë
10 orë
Besa besë, habit me një veprim në Maqedoninë e Veriut
9 orë
Interi gati të godas Romën, e do Dybala-n
9 orë
E konfirmon Guardiola: Do të jem në Man City edhe sezonin e ardhshëm
23 orë
VIDEO/ Usyk kampion i padiskutueshëm, fiton ndeshjen e madhe ndaj Furyt

LEXO MË SHUMË

Pep Guardiola

E konfirmon Guardiola: Do të jem në Man City edhe sezonin e ardhshëm

dybala

Interi gati të godas Romën, e do Dybala-n

kf besa doberdoll

Besa besë, habit me një veprim në Maqedoninë e Veriut

xherdan shaqiri

Dhimbje koke për Xherdan Shaqirin, media zvicerane ia përmend edhe pagën e lartë

Jonatan Giraldez

Barcelona synon ti besojë stolin

mourinho jose hoze

E bujshme, dy shqiptarë së shpejti nën urdhrat e Mourinhos

la liga

Shpërthen ‘bomba’ në Spanjë: Dyshohet për një ndeshje të trukuar në La Liga

usyk furi

VIDEO/ Usyk kampion i padiskutueshëm, fiton ndeshjen e madhe ndaj Furyt

cairi klubi hendboll

Çairi shkruan historinë, mposht Vardarin dhe siguron finalen e Kupës

INFO

NA NDIQ