Takim i shefave të shtatmadhorive të armatave të Norvegjisë dhe Maqedonisë së Veriut

Picture of INA
INA

10/05/2024

Shefi i Shtatmadhorisë së Forcave të armatosura të Mbretërisë së Norvegjisë, gjenerali Erik Kristofersen, i cili prej dje ndodhet për vizitë zyrtare dyditëshe në Armatën e Republikës së Maqedonisë së Veriut, sot në Ohër do të realizojë takim me shefin e Shtatmadhorisë së Armatës, gjeneral-nënkolonelin, Vasko Gjurçinovski.

Ceremonia për pritje me nderime ushtarake, informuan nga SHM e Armatës, do të mbahet në Kampin për trajnim në ujë, afër ankorimit tek Burimet e Biljanës, pas çka gjenerali Kristofersen do të realizojë takim me nikoqirin e tij, gjeneralin Gjurçinovski.

“Temë e bisedimeve zyrtare, krahas bashkëpunimit bilateral, do të jenë edhe aktivitetet në procesin e transformimit të Armatës, kontributi ynë në misionet dhe aktivitetet e NATO-s jashtë vendit, si dhe kapacitetet dhe mundësitë për kryerje të aktiviteteve stërvitëse në poligonin e Armatës ‘Krivollak’”, ceket në kumtesë.

Gjatë vizitës, gjeneralit Kristofersen nga ana e gjeneralit GJurçinovski do t’i ndahet mirënjohja e Armatës “Shenja e artë e Armatës” në shenjë falënderimi për ndihmën dhe mbëhstetjen e deritanishme, mes të cilave është edhe donacioni i fundit i përbërë nga 76 automjete motorizuese.

TË FUNDIT
11 minuta
Prezantohet logoja për 25 vjetorin e çlirimit të Kosovës
34 minuta
ISHP: Epidemi e SIDA-s tek një grup i caktuar i popullsisë në vend
37 minuta
Shpërthen zjarr në kazermën “Gjorçe Petrov” në Shkup
50 minuta
Sot fillon seanca për zgjedhjen kryetarit të ri të Gjykatës Kushtetuese në RMV
2 orë
Deputetja e LSDM-së dorëzon ankesë kundër Afrim Gashit: Betimin e lexoi fillimisht në gjuhën shqipe

ME TE LEXUARA

18 orë
Uji në Kumanovë prej sot mund të pihet
1 ditë
Fronti Evropian ka ngritur padi në Gjykatën Administrative për vendimin e KSHZ-së për rivotimin në Zhelinë
13 orë
Geer: Qeveria e re ta vazhdojë rrugën europiane të vendit
22 orë
Ndërroi jetë ish-luftëtari i UÇK-së, Vaid Sali (FOTO)
37 minuta
Shpërthen zjarr në kazermën “Gjorçe Petrov” në Shkup
18 orë
VLEN: BDI të reformohet, e jo të bojkotojë
1 ditë
Kacarkas i mbaron mandati, pasardhësi i saj do të bëhet i ditur në fund të kësaj jave
11 orë
Arben Taravari: Ta mbështesim fuqishëm Muharrem Salihun për eurodeputet
22 orë
Kasami: Po finalizohet marrëveshja për ministrat dhe zv/ministrat

LEXO MË SHUMË

llogo 25 vjetori kosove

Prezantohet logoja për 25 vjetorin e çlirimit të Kosovës

hiv sida

ISHP: Epidemi e SIDA-s tek një grup i caktuar i popullsisë në vend

zjarrfikes

Shpërthen zjarr në kazermën “Gjorçe Petrov” në Shkup

Prokuroria

Sot fillon seanca për zgjedhjen kryetarit të ri të Gjykatës Kushtetuese në RMV

Bisera Kostadinovska Stojçevska

Deputetja e LSDM-së dorëzon ankesë kundër Afrim Gashit: Betimin e lexoi fillimisht në gjuhën shqipe

visar-ademiu-600x360

Visar Ademi: Mickoskin nuk e shoh si kozmopolit, shqiptarët nuk i përfshiu te financat, mbrojtja dhe punët e jashtme

dejvid daviv gir geer

Gir: Jemi të gatshëm të punojmë me qeverinë e re dhe me të gjithë ata që mbështesin reformat

gjykata administrative

Gjykata Administrative nuk pranoi padinë e Frontit Evropian për rivotim në Llërcë

posta-780x439-1

Agjencia e postave do ta prezantojë gjendjen e tregut postar në RMV

INFO

NA NDIQ