Titujt shkencorë i mbajnë injorantët, dekoratat kriminelët

Edison Ypi Frikacakët inkurajohen. Trimat përbuzen. Titujt shkencorë i mbajnë injorantët. Dekoratat kriminelët. Sa më tepër punë tu bësh, aq më pak vota të japin....

Maqedonia – Nyja e Gordit

Në lashtësi, në gadishullin që më vonë u quajt ballkanik, jeton disa popuj. Midis tyre ilirët, helenët, dakët, maqedonasit, trakët etj. Bij të ilirëve janë shqiptarët. Grekët e sotëm thonë se janë...

Lojtari Blerim Reka, testim i nivelit të budallallëkut shqiptar!

Lebit Murtishi Kush mendon që Zaevi me "koalicionistët” shqipfolës nuk do kujdeseshin t’i krijojnë ,,lojëra dëfrimi” pjesës shqiptare që nuk gënjehet pas karremit të tyre,...

Pse duhet kritikuar e nuk duhet ofenduar Ali Ahmeti

Qenan ALIU Partiapolitikeështë një organizëm i gjallë dhe shumë senzitiv për ta kontrolluar në tërësi. Megjithate z. Ali AHMETI duke u bazuar në disa indicije...

Zaev vendos gishtin në kokë, shqiptarët nuk ta falin më

Muhamer Pajaziti Dita e 5 majit ishtë e sikletshme për kryeministrin e Maqedonisë, Zoran Zaev. Ai përballej me dilemën “Të jesh a të mos...

Ja pse bukuroshja shqiptare se do burrin me 200 euro rrogë!

Zana Avdiu/ Liria iu bjen prej qiellit, Liberta Spahiu dhe shoqet e saj e nxjerrin çadren Liberta Spahiu ne nje interviste paska deklaru qe nuk e...

Bixhozi “në politikat sociale” të LSDM-së

Nga Alpin Ollogu/ Ёshtë paradoksale metodologjia e luftimit të varfërisë, veçanërisht për grupet më të brishta shoqërore, si propaganda partiake të ndërtimit të shtetit social,...

Institucionet fasadë të Maqedonisë së Veriut

Shkruan: Faton Halili Maqedonia si shtet i themeluar në vitin 1991 ja ka dalë në mënyrë briliante të themelojë institucione fasadë ku që nga atëherë...

S’ka nevojë për kurrfarë ore të zgjatur policore gjatë festës së Bajramit

Emin Azemi Ministri i Shëndetësisë Venko Filipçe paska thënë se nesër (e mërkurë) do të merret vendimi përfundimtar nëse do të ketë orë të zgjatur...

Zaevi dhe haxhuzëllëqet e tij politike

Nga Sulejman Mehazi/ Dhe ky tjetri, Zaevi dita ditës po na bëhet edhe më i keq se Gruevski. Derisa VMRO-ja pastër e qartë vallëzimet...