Gazetarja e njohur e CNN, Amanpour: Kosova është në rrugën e mbarë dhe nuk ka kthim mbrapa

Picture of ina-online
ina-online

08/05/2024

Ylli i gazetarisë botëroror Christiane Amanpour (CNN) me redaktorin e gazetës zvicerane ne shqip Le Canton27.ch Nefail Maliqin

Gjenevë, 8 maj -Gazetarja e njohur amerikane e CNN, Christiane Amanpour në një intervistë dhënë për gazetën zvicerane në gjuhën shqipe, Le Canton27 ka folur për Kosovën dhe shqiptarët në tërësi. Madje ylli i gazetarisë botërore, amerikanja Amanpour me gazetarin e njohur shqiptar nga Gjeneva, ka kembyer disa fjale edhe në gjuhën shqipe.

Për gazetarin Nefail Maliqi, Amanpour ka deklaruar se Kosova e meriton pavarësinë dhe nuk ka kthim pas.

Gazetarja e CNN Amanpour: Kosova kurr nuk ka qenë më mirë se sa sot. Tash juve ju mbetet të punoni dhe ta ndertoni vendin e juaj, shtetin me te ri ne Evropë

“Kosova është në rrugë të mbarë. Nuk ka kthim mbrapa. Ajo kurrë nuk ka qenë më mirë se sa sot. Ju si një popull liridashës, e meritoni pavarësinë, lirinë dhe demokracinë të jetoni si gjithë popujt e tjerë europianë, të jetoni bashkarisht me gjithë qytetarët dhe komunitetet e tjera në Kosovë. Tani e tutje ju mbetet vetëm të punoni dhe ta ndërtoni vendin tuaj, shtetin më të ri në Europë, m.q.s keni diasporë të fuqishme këtu në Europë dhe Amerikë“, ka deklaruar Christiane Amanpour.

“Mediat edhe në Ballkan, përfshirë këtu ato në Shqipëri e Kosovë duhet të jenë të lira, kur dihet se për një vend barometër e demokracisë së mirëfilltë janë liria e shprehjes. Këtë e uroj edhe për Shqipërinë dhe ccdo vend tjetër në Ballkan, që politika të mbajë duart larg mediave”, ka thënë Amanpour e konsideruar tashmë si “mbretëreshë” e gazetarisë dhe gazetarëve në botë.

Christiane Amanpour është një gazetare e njohur në arenën ndërkombëtare. Ish-bashkëshorte e Jame Rubin, një ndihmët i Presidentit Bill Clinton, pastaj zëdhënës i Sekretares Madeline Albright dhe i Departamentit Amerikan të Shtetit.

TË FUNDIT
5 orë
Aksioni i Policisë në veri, u konfiskuan rreth 75 milionë dinarë, 1.6 milion euro, dollarë e franga
10 orë
Pa vullnet politik nuk mund të ketë reforma në gjyqësor
11 orë
Greqia luftë në dy fronte! Bllokim të Shqipërisë dhe Maqedonisë së Veriut në rrugën drejt anëtarësimit në BE
12 orë
S’ka takime mes grupeve për formimin e Qeverisë, palët diskutojnë brenda radhëve të veta
12 orë
Takimi i Presidentes Siljanovska Davkova me ambasadorin britanik Metju Loson

ME TE LEXUARA

11 orë
Greqia luftë në dy fronte! Bllokim të Shqipërisë dhe Maqedonisë së Veriut në rrugën drejt anëtarësimit në BE
10 orë
Pa vullnet politik nuk mund të ketë reforma në gjyqësor
1 ditë
Allen: Jemi të zhgënyer nga Siljanovska, do të shohim nëse qeveria do t’i respektojë marrëveshjet ndërkombëtare!
5 orë
Aksioni i Policisë në veri, u konfiskuan rreth 75 milionë dinarë, 1.6 milion euro, dollarë e franga
20 orë
Kroacia sot e nis për në Kosovë kontigjentin e 41-të të ushtarëve në kuadër të KFOR-it
20 orë
Lajçaku thotë se është i gatshëm për takim të ri për dinarin në Bruksel
19 orë
Rivotim në shtatë vendvotime në njësinë e pestë dhe të gjashtë zgjedhore të mërkurën
16 orë
Komisioni Evropian fton Shkupin dhe Athinën t’i përmbahen marrëveshjes për ndryshimin e emrit
15 orë
Qeveria me njoftim: Qytetarët të mos bien pre e mashtrimeve, nuk kemi dërguar mesazhe për kompensim

LEXO MË SHUMË

Screenshot_2024-05-20-23-16-19-497_com.facebook.katana-edit

Aksioni i Policisë në veri, u konfiskuan rreth 75 milionë dinarë, 1.6 milion euro, dollarë e franga

GJYKATA

Pa vullnet politik nuk mund të ketë reforma në gjyqësor

mico-1

Greqia luftë në dy fronte! Bllokim të Shqipërisë dhe Maqedonisë së Veriut në rrugën drejt anëtarësimit në BE

vmro vlen negociata

S’ka takime mes grupeve për formimin e Qeverisë, palët diskutojnë brenda radhëve të veta

metju

Takimi i Presidentes Siljanovska Davkova me ambasadorin britanik Metju Loson

derivate nafta dizeli benzin

Ulen çmimet e derivateve të naftës në Maqedoni

qeveria

Qeveria me njoftim: Qytetarët të mos bien pre e mashtrimeve, nuk kemi dërguar mesazhe për kompensim

BE bruksel EU Bashkimi Evropian Unioni

Komisioni Evropian fton Shkupin dhe Athinën t’i përmbahen marrëveshjes për ndryshimin e emrit

zgjedhjet-maqedoni

Rivotim në shtatë vendvotime në njësinë e pestë dhe të gjashtë zgjedhore të mërkurën

INFO

NA NDIQ