Ish-presidenti meksikan, 100 mln dollarë ryshfet nga “El Chapo”

Ish-presidenti meksikan, Enrique Peña Nieto akuzohet se ka marrë një ryshfet 100 milionë dollarësh nga “mbreti” i karteleve të drogës, Joaquin Guzman, i njohur...

Rusët thonë se kanë krijuar armën bërthamore që shkatërron gjysmën e botës

Mediat ruse pretendojnë të kërcënojnë Evropën dhe botën me një artikull në MK.ru, duke thënë se një raketë e re bërthamore mund të krijoj...

Urdhër për arrestimin edhe të 200 ‘gylenistëve’

Autoritetet në Stamboll dhe Adana kanë urdhëruar arrestimin e më shumë se 100 të dyshuarve ushtarakë javën e kaluar. Zyra e Kryeprokurorit të Ankarasë...

Mbyllja e pjesshme e qeverisë godet rëndë ekonominë amerikane

Ekonomia amerikane po merr një goditje më të madhe se sa pritej nga mbyllja e pjesshme e qeverisë, tha Shtëpia e Bardhë të martën,...

Operacion antiterror në Barcelonë

Anëtarët e forcës policore rajonale katalane (Mossos d’Esquadra) kanë bërë të paktën 17 arrestime në një operacion të gjerë kundër një grupi terrorist të...

Italia tronditet nga një tërmet 4.6 ballë

Një lëkundje sizmike e shkallës 4.6 ballë ka troditur Italinë veri-limdore. Instituti italian i gjeofizikës informon se tërmeti është regjistruar rreth orës 00.03 minuta...

Përplasjet Gjermani-Rusi, debatet për rrjedhën e gazsjellësit “Rrjedha veriore 2”

Plani gjermano-rus për ndërtimin e gazsjellësit “Rrjedha Veriore 2” po ndikon marrëdhëniet mes Uashingtonit dhe Berlinit. Gazsjellësi “Rrjedha Veriore 2” rrit drejtpërdrejt eksportin e...

“Brexit”, dita e votimit në Parlament

Deputetët britanikë përgatiten të votojnë sot për ta miratuar ose jo marrëveshjen e Theresa Mayt për shkëputjen nga Bashkimi Europian. Vota më domethënëse ndonjëherë...

Trump: Kurrë nuk kam punuar për Rusinë

Presidenti i Shteteve të Bashkuara, Donald Trump tha se ai asnjëherë “nuk ka punuar për Rusinë”. Deklarata u bë si një përgjigje lidhur me...

Turqia i kundërpërgjigjet Trumpit: Nuk kemi frikë nga askush!

Turqia nuk do të tkurret nga kërcënimet e presidentit të SHBA, Donald Trump, tha të hënën ministri i jashtëm turk Mevlut Çavusoglu. “Ne kemi thënë...