Një person ka kryer vetëvrasje në Idrizovë

Siç merr vesht Pa Censurë, një i dënuar i përkatësisë maqedonase, sot rreth orës 16:00 i ka dhënë fund jetës duke u vetflijuar në...

LSDM dhe BDI do të shqyrtojnë mundësinë për zgjedhje

Partitë në pushtet këtë javë do të vendosin nëse do të pranojnë apo jo sfidën për zgjedhje të parakohshme të cilat janë kërkuar nga...

Statistika zyrtare: Ja sa shqiptarë jetojnë në Maqedoni

Autorë Ridvan Ismaili Para fakteve nuk heshtin veç të marrët Po paraqesim disa tregues statistikor lidhur me lëvizjen natyrore të popullsisë të bashkësisë etnike shqiptare në...

Berisha: BDI do ta zyrtarizojë gjuhën shqipe atëherë kur unë do të bëhem Xhejms...

Shkruan Ejup Berisha Gjuha shqipe do të bëhet zyrtare në Republikën e Maqedonisë vetëm atëher kur politikanët shqiptar nuk do ti nënshtrohen pazareve politike kur...

AUSTRI: Theret për vdekje një shtetase 32-vjeçare e Maqedonisë

Pasditen e së hënës, një grua 32-vjeçare nga Maqedonia është goditur me një mjet të mprehtë në zonën e qafës, në parkingun e qendrës...

Izet Zeqiri insiston: Nuhiu të bëjë publik numrin e shqiptarëvë që kanë nënshtetësi

Një debat në distancë sot pasdite ka nodhur ndërmjet akademik Izet Zeiqirit dhe zv.ministrit të punëve të brendëshme Agim Nuhit, informon portali “tetova1”. Në...

Zbulohet kumanovari i njohur si kreatori i lajmeve të rrejshme

Kreatori i lajmeve të rrejshme nga Kumanova Sllagjan “Cago” Bojkovski, i cili përmendet si figura qendrore në hulumtimin e Shërbimin të Holandës për Lajmeve...

DW: Gjithçka që duhet të dini për punësimin në Gjermani

DW: Gjithçka që duhet të dini për punësimin në Gjermani Deutsche Welle: Ligji i ri për fuqinë punëtore që miratoi kabineti gjerman e që hyn...

Paralajmërohet bllokim i Qendrës turistike “Kodra e Diellit”

Nisma “Ta shpëtojmë Kodrën e Diellit” ka paralajmëruar bllokim të kësaj pike turistike dhe mos lejimin e të punësuarve që të mbërrijnë atje për...

Sela pas takimit me Lëvizjen Anti-Bixhoz: Distanca e kazinove të përcaktohet nga largësia e...

Aleanca për Shqiptarët pajtohet me propozimet e Lëvizjes Anti-Bixhoz në lidhje me propozim-ligjin për lojërat e fatit, por ajo kërkon që të harmonizohet edhe...