Vjosa e Albini vs Ziadini dhe Blerimi!

Nga Ejup Berisha/ Në Kosovë ndodhi ndryshimi atë e bënë dy politikan të ri dhe shumë intelegjent Kosovar shqiptar Vjosa e Albini dhe atë...

ORA E HESHTJES

Shkëlzen Halimi Është e pakuptueshme, mbase absurde, shprehja e lojalitetit ndaj një grupi njerëzisht, të cilët nuk tregojnë kurrfarë lojaliteti ndaj atyre që ua jep...

HUMBJA NUK ËSHTË OPSION

Nga Abdulla Mehmeti/ Betejat e pakuptimta mes partive politike, të tyre dhe të huaja, i kanë lënë shqiptarët në margjina të pushtetit në Maqedoninë Veriore. Pyetja...

Ndjekja penale – rrjedhë e vetingut në drejtësi

Nga Alpin OLLOGU/ Supozojmë rastin më të mirë, aplikimin e vetingut reformues në drejtësi, ku shumë prej gjyqtarëve dhe prokurorëve në R.Maqedonisë së Veriut, nga...

Për një politikë shqiptare ndryshe edhe në Maqedoni!!!

Nga Ilaz Kadriu/Zgjedhjet e 6 tetorit në Kosovë jo vetëm që të kriminalizuarit i dërguan në opozitë, por, hapën mundësi të reja të një...

Pendarovski i paska ‘sajdisë’ gjitha partitë shqiptare, format i çuditshëm liderësh!

Nga Naser Pajaziti/ Presidenti Stevo Pendarovski nesër ka ftuar në takim liderët e partive politike. Formati i çuditshëm! Ky president po na bën shumë kurreshtarë...

Deutsche Welle: BE zhgënjen Ballkanin

Nga Bernd Riegert, DW Zhgënjimi në Maqedoninë e Veriut dhe në Shqipëri është i madh. E kjo është e kuptueshme. Sipas Komisionit të BE-së, Parlamentit...

SKEMA E PUSHTETIT DHE MOLLËT E MBRETIT

Nga Ismail ARSLLANI Shpesh na ndodh të dëgjojmë nga individë të ndryshëm këto e të ngjashme refrene: "Nuk na pranojnë në Bashkimin Evropian, nuk na...

#NëRrugëTëDrejt!” të “MUKI-t” dhe LSDM-së, doli rrugë e shtrembët për Makronin!

Bexhet Musliju, drejtor i Agjencisë Zhurnal.mk Nënkryetari i LSDM-së, Muhamed Zekiri përmes një postimi në rrjetin social Facebook, ka shkruar se vendit tonë iu bë...

Shqiptarët dhe Evropa, afër dhe larg

Prof. Lisen Bashkurti – Ajo që po ndodh këto ditë, është për të qeshur dhe për të qarë. Shqiptarët po shqyejnë sytë plot ankth drejt...