6 miliardë dollarë para ruse erdhën në Maqedoni përmes kanaleve ilegale dhe oligarkëve vendas

Rreth 6 miliardë dollarë nga burimet ruse kanë rrjedhur fshehurazi dhe ilegalisht në flukset financiare maqedonase nga viti 2000 deri në vitin 2020. Këto të dhëna bëhen të ditura nga "Qendra për Studimin e Demokracisë" me seli në Sofje, në një analizë të saj të fundit lidhur me përhapjen e dezinformimit dhe destabilizimit të demokracive nga…
Lexo më tepër

Dosja e krimeve të Arkanit, publikohen dokumente për masakrat në Bosnjë dhe Kosovë (VIDEO)

Për herë të parë në Serbi janë grumbulluar prova për krimet e kryera nga njësitet paramilitare në Ish-Jugosllavi. Dosja e krimeve përfshin aktivitetin e një prej figurave më të angazhuara në krimin e organizuar në Serbi. Bëhet fjalë për Zeljko Raznatoviç Arkan, i njohur si autori i masakrave në Bosnjë, Kroaci dhe në Kosovë, përcjell Euronews.al.…
Lexo më tepër

Ndryshimi i orës, si funksionon dhe kur ndryshon

Kthehet ora verore me akrepat që lëvizin 60 minuta përpara mes të shtunës 25 dhe të dielës 26 mars. Sipas disa studiuesve, thuhet se koha verore sjell përfitime më të mëdha për shëndetin tonë, sepse është më në sinkron me orën tonë biologjike, e cila ka nevojë për errësirë ​​gjatë orëve të mbrëmjes për të prodhuar melatonin dhe për të siguruar…
Lexo më tepër

Petrovska: Nuk është e vërtet se agjentët tanë të kundërzbulimit janë arrestuar në Kosovë

Ministrja e Mbrojtjes, Sllavjanka Petrovska, gjatë emisionit “360 Gradë” në Alsat i hodhi poshtë si të pavërteta pretendimet e deputetit të VMRO-SPMNE-së dhe ish kreut të kundërzbulimit ushtarak, Dragan Kovaçki, i cili doli me pretendimin se agjentë të kundërzbulimit ushtarak janë arrestuar në territorin e Kosovës. “Absolutisht Jo! Të ju…
Lexo më tepër

Diplomati gjerman për “Balkan Talks”: Ja kur do ta njohin Kosovën 5 vendet e BE-së (VIDEO)

Diplomati gjerman, Joakim Ryker tha për “Balkan Talks” në Euronews Albania se në momentin që marrëdhëniet Kosovë-Serbi do të normalizohen, atëherë do të bëhet dhe njohja e plotë e Kosovës nga të gjitha vendet e Bashkimit Europian. “Unë personalisht mendoj se sapo arrihet marrëveshja gjithëpërfshirëse e normalizimit, në rrugën ku Brukseli dhe…
Lexo më tepër

Lajme

[virusweather theme="dark" size="320"]

Sport

Si pritet të rreshtohet Kosova kundër Izraelit?

Kosova ka zhvilluar stërvitjen e fundit në prag të duelit kundër Izraelit, që do të zhvillohet sot (e shtunë) në stadiumin “Bloomfield” në Tel Aviv, në orën 18:00. Stërvitja e fundit i ka shërbyer futbollistëve për t’u ambientuar me fushën e këtij stadiumi dhe për t’u rigjeneruar nga udhëtimi i sotëm. Gëzon fakti se të gjithë futbollistët…
Lexo më tepër